Exit

Gdy tylko pogoda robi się lepsza i na wyprawy na łono przyrody decydują się rzesze Polaków jedno słowo rozpala wyobraźnię i powoduje nieprzyjemny dreszcz…
Kleszcze!
Odmieniane przez przypadki w prasie i na forach Internetowych, pojawia się zawsze w kontekście negatywnym.
Kleszcze stoją za epidemią boreliozy w Polsce!
Smartfony przyciągają kleszcze!
Kleszcze odpowiedzialne za rekord zachorowań!
Czeka nas kleszczowy kataklizm!
Nie uwierzysz gdzie miał kleszcza!
Wyciągnął z niej pięć kleszczy!
– To tylko kilka tytułów, którymi w ciepłych miesiącach krzyczą nagłówki papierowych i elektronicznych gazet.

Tym wpisem chciałem obalić kilka kleszczowych mitów oraz podpowiedzieć w jaki sposób zminimalizować ryzyko powikłań przy spotkaniu z nimi.
Dowiecie się czy to prawda, że żywią się tylko 3 razy w życiu, że nie mają naturalnych wrogów oraz czy ciemne ubrania nas przed nimi ochronią?

W dużym skrócie – kleszcze są pajęczakami, które żerują na innych organizmach przenosząc rożne choroby. Mają około 2-3 mm średnicy, więc łatwo ich nie zauważyć na skórze po powrocie ze szlaku. A że lepiej jednak dobrze ich poszukać świadczą nieprzyjemne konsekwencje gdy uda się im w nas wkłuć.

Mity związane z kleszczami

W przestrzeni publicznej istnieje szereg mitów dotyczących kleszczy, które są powtarzane z ust do ust przez turystów. Przyjrzyjmy się tym najpopularniejszym:

Ciemne ubrania chronią przed kleszczami
NIE. Kleszcze są ślepe, więc kolor naszego ubioru nie ma dla nich znaczenia. Kierują się za to węchem – przyciąga je zapach naszego potu. ostatnie badania sugerują, że ich aktywność wzmagają też fale komórkowe. Bezpieczniej byłoby więc w lesie wyłączać komórkę. Tak, wiem, że to niewykonalne ;-]

Na boreliozę można się zaszczepić
NIE! Takiej szczepionki aktualnie nie ma. W dodatku przejście zakażenia nie daję odporności na przyszłość.

Boreliozę możemy złapać od psa lub kota
NIE! Boreliozę możemy się zarazić tylko po ukąszeniu przez zakażonego kleszcza.

Kleszcza łatwo znaleźć na skórze
NIE! Kleszcze są maleńkie i ciężko je zobaczyć, zwłaszcza na skórze z włosami. W dodatku ugryzienie jest bezbolesne bo ten spryciarz wstrzykuje nam podczas wkłucia substancję znieczulającą. Ta więc my nic nie czujemy, a on zaczął się już swoją ucztę i robi się coraz większy.

Kleszcz od razu wkłuwa się w skórę
NIE. Po wskoczeniu na człowieka lub psa (a raczej przyczepieniu się do naszej skóry lub ubrania specjalnymi haczykami) wybredny kleszcz nie wkłuwa się od razu, lecz najpierw powoli wędruje do swoich ulubionych miejsc. W tym czasie powinniśmy go znaleźć i strząsnąć. Te ulubione miejsca to m. in. okolice pachwin, pach, wewnętrzna strona kolan i łokci to jednocześnie te cieplejsze miejsca naszego ciała, gdzie skóra jest cieńsza i delikatna. Kleszcze lubią także żerować w okolicy szyi i karku. Te miejsca sprawdzajmy szczególnie wnikliwie!

Rumień jest zawsze oznaką zakażenia
NIE! Zwykle rumień nie pojawia wcale lub zostaje niezauważoany, a borelioza już zaczyna się rozwijać. Gdy na skórze zobaczymy jednak charakterystyczne zaczerwienienie, bolesne przy naciśnięciu, to znak, że niezwłocznie trzeba zacząć działać!

W ciągu 24 godzin po wkłuciu się kleszcza nie ma ryzyka zakażenia
NIE. Nie ma gwarancji, że szybkie wyjęcie kleszcza pozwala uniknąć zakażenia. Poza tym nigdy nie wiadomo na pewno, od jak dawna kleszcz żeruje.

Kleszcza łatwiej wyjąc gdy się go posmaruje tłuszczem
NIE! Kleszcze nie wolno niczym smarować, bo wtedy zacznie się dusić i wymiotować (tak, wymiotować!), a to zwiększa ryzyko zakażenia.

Kleszcza wykręca się palcami
NIE! Należy to robić pęsetą albo odpowiednim przyrządem z pętelką dedykowanym specjalnie takim sytuacjom. Urządzenie można kupić w każdej aptece. Najpopularniejszym jest Trix lasso, które kosztuje ok 25 zł. Urządzenie wygląda jak długopis z małą pętelką na końcu. Po naciśnięciu przycisku wysuwa się maleńka pętelka. Rozwartą pętelką obejmujemy delikatnie kleszcza, zwalniamy przycisk i, gdy pętelka zaciśnie się poniżej owadajego odwłoka, wykręcamy go.

Jak przygotować się na wycieczkę?

Odpowiedni ubiór
Gdy idziemy do lasu ubierzmy koszulę z długim zapisanym rękawem, a na nogi koniecznie długie spodnie. Dobrym pomysłem jest wpuszczenie jest w skarpety lub buty, dzięki temu ochronimy kostki. Jaki kolor ubrania? Cóż, jeśli ubierzemy się na jasno łatwiej na ubraniu zobaczymy kleszcza.

Użyj sprayu
Na rynku dostępnych jest wiele aerozoli, które skutecznie odstraszają kleszcze. Pamiętajmy jednak, że nie dają 100% gwarancji.

Kleszcze nie spadają z drzew
Kleszcze czekają na swoich żywicieli na liściach traw i krzewów rosnących wzdłuż ścieżek. To sprytne bestie, które wiedzą gdzie łatwiej im będzie dopaść ofiarę ;-]

Dokładne oględziny
W trakcie spaceru, a zwłaszcza tuż po nim, należy dokładnie obejrzeć swoje ciało. Szczególnie w miejscach bardziej atrakcyjnych dla kleszczy, o których pisaliśmy powyżej.

Co gdy znajdziemy kleszcza?

Na pewno nie powinniśmy panikować tylko spróbować jak najszybciej wyjąć nieproszonego gościa. Spokój i opanowanie będzie bardzo potrzebne podczas tej operacji, bo przyjdzie nam zmierzyć się z naprawdę maleńkim stworzeniem.

Poniżej filmik z dokładną instrukcją jak to zrobić.

Oczywiście po operacji rankę najlepiej zdezynfekować i sprawdzić, czy kleszcz wyszedł w całości.

Kleszcze irytują. Kleszcze przerażają. Ale to od nas zależy, czy w obawie przed nimi zamkniemy się w czterech ścianach i zrezygnujemy z wycieczki do lasu czy wyposażeni w odpowiednią wiedzę stawimy im czoła. Nie bójmy się ich więc i chodźmy do lasu bo to zdrowe! Ale bądźmy czujni.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
Go top